III. Napóleon 1853-ban megelégelte a tétovázást: kinevezte Haussmann bárót a régóta tervezett párizsi városrendezés levezénylésére. Haussmann erős kézzel fogott hozzá a projekt irányításához, és a csatornázatlan nyomornegyedeket sugárutakkal átvágva, egységes szabályozás szerint világvárost faragott Párizsból. Az új városkép a városlakókat és az odalátogatókat lenyűgözte átláthatóságával: mindenütt rendezett kirakatok és fenséges díszburkolatok kápráztatták el a XIX. század utazóját. Az átalakításnak Európa-szerte csodájára jártak, és nem kevés város próbálta meg utánozni a párizsi modernizációt.
Budapest 1870-ben párizsi példára megalakította a Közmunkatanácsot, amelynek élére három évvel később gróf
A hetvenes években elitnek számító üzletutcák,
(1) forrás: hg.hu |
Munkájuk inkább látvány-, és akcióterv, mint pontosan kivitelezhető vízió, de véleményük szerint „valamit tenni kell”. Rajzaikon ugyanis nemcsak hogy letisztították a jelenlegi hirdetésekkel zsúfolt homlokzatokat, hanem a kirakatokat is egységesítették. A tervezők a cégéreket homogén dizájnnal, egyszínű tipográfiával alkották meg a földszinti bolthelységek „frízein”. A terv hátránya, hogy megfosztja a belső udvarok kereskedőit az utcafronti hirdetés lehetőségétől, amit a jelenleg hatályos kerületi szabályozás számukra egyébként lehetővé tesz, és ez mindenképpen nagy hiányosság. Az elképzelés nagy vihart kavart, sokan egyértelműen megvalósítandónak látják Csordásék tervét, és úgy vélik, ez az út vezethet a régi bevásárlóutcák felvirágoztatásához. Mások kivitelezhetetlennek és erőszakosnak látják az egységesítő beavatkozást, és kétségbe vonják az átalakítások megvalósíthatóságát, hiszen nem biztos, hogy a boltok meg tudnák fizetni önerőből a földszintek teljes megújításának költségét.
Ha a bolthelységek kialakításánál kiemelt szándék az egységesítés, és elegendő pénz áll rendelkezésre, akkor egészen flottul is alakulhatnak a dolgok, mint ahogyan az újabban csak Fashion Streetként emlegetett Deák Ferenc utca esetében is történt. Az utca összes - köztük nem egy műemléki védettséget élvező - házát egytől egyig felvásárolta Csipak Péter, az V. kerület támogatását élvező befektető, aki saját cégére bízta a felújítást. Az utca ugyanolyan díszburkolatot kapott, mint a Champs-Elyssées, az egységes és exkluzív bolthelységek sora, a közös honlap, az egységes ünnepi kivilágítás és a közös őrszolgálat voltaképpen egy nyitott közösségi terű bevásárlóközponttá alakította az újjávarázsolt
A homlokzatok egységesítésre törekvő városvezetőknek sincs nagyon más lehetőségük, mint átfogó projektek indítása, ugyanis szabályozási tervekbe iktatott elképzeléseik könnyen az Akácfa utcai szélesítési kísérlet sorsára juthatnak. A házak és boltok érdekei illetve anyagi helyzetük ugyanis jelentősen eltérhetnek egymástól, kompromisszumok nélkül pedig csak lassan, több ütemben kerülhet csak sor a megvalósításra. Ahogy Haussmann uniformizáló beavatkozásait a mai szociális társadalmi szemléleten keresztül nézve dzsentrifikciónak láthatjuk, az erőszakos homlokzat homogenizálási törekvések a szegényebbeket kiszolgáló kereskedelmi egységek elűzésének vádját vonhatják magukra.
A városi szintű brandalkotás egyre határozottabb követelményeket támaszt a boltok arculatával szemben. A cégéreket, reklámokat sok kerületben az elhelyezés előtt engedélyeztetni kell a kerületi hatóságnál, amelyek jóváhagyják a homlokzat arculatát, színtervét. A kerületi szabályozási tervek egyenként rendelkeznek a földszinti homlokzat eltakarhatóságának arányáról, a díszkivilágítás mértékéről. Például Erzsébetváros külön szabályozza, hogy főútvonalak mentén csak betűkből álló cégért lehet alkalmazni, Újpest rendelkezik arról, hogy a belső udvarok, telephelyek ne tehessenek cégenként egyéni feliratot állandó jelleggel a homlokzatokra. A második kerület külön cikkelyben részletezi a világörökséghez tartozó épületekre vonatkozó szigorúbb szabályokat.
Kérdés, hogy az egységes utcakép mennyire vonzó vagy inkább egy erős központosított irányítású városról árulkodik-e. Persze ez sem kell, hogy negatívum legyen, minden estre elgondolkodtató, hogy a régi Pest romantikáját nem fejezi-e ki jobban a kaotikus címeráradat.(2)
(2) forrás: heti5képregény |